Giresun Haberleri, Giresun Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Giresun Günleri rengi görüntülerle devam ediyor

’si düzenlenen Giresun Günleri renkli görüntülerle start aldı. İstanbul Yenikapı’da 3 Nisan’a kadar devam edecek olan Giresun Günleri’nde Giresunlular memleket özlemini giderirken, yöresel el sanatlarının ve kültürel değerlerini gelen ziyaretçilere tanıtımını yapıyor.

Açılışı yapılan Giresun Günleri’nde köy yaşamını yansıtan köy evi ve 3 metre boyundaki dev kemençe ilgi odağı olurken, yöresel el sanatları ve yiyecekler de ziyaretçilerin beğenisini kazandı.

Giresun’un ilçe ve köy derneklerinin yanı sıra belediyelerin kurduğu stantlarla doğal ve kültürel değerlerin sergilendiği Yenikapı’da adeta tanıtım yarışı yaşanıyor.

Maraş dondurmasına rakip, Görele dondurması

Görele dondurmasını İstanbul’da özleyenlerin ayağına getiren, ziyaretçilere de tanıtan Şenol Avcı, Maraş Dondurması’na rakip olduklarını söyledi. Dondurmacı Avcı, “Türkiye’de sadece Giresun’un Görele ilçesinde imal edilen dondurma süt ve salepten yapılıyor. Özelliği yaz kış tüketile bilinir ve bademcik rahatsızlığı olanlar dahi yiyebilir. Burada hem dondurmamızı tanıtıyoruz hem de memleketten gelip özleyenlere ikram ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Fındıklı mayıs helvası

İstanbul’da yöreye özgü Mayıs Helvası’nı ziyaretçilere ikram eden Hasan Civak ise “Helvamızı ülkemizin en kaliteli fındığı olan Giresun fındığının karışımıyla yapıyoruz. Bir tadan bir daha istiyor. Bu helva sadece Giresun’da bulunur” diye konuştu.

Bir ay boyunca bayatlamayan ekmek

Bir ay boyunca bayatlamayan taş fırın ekmeğini tanıtan Feride Gül de, “Bu hakiki taş fırın ekmeğidir ve buğdaydan ekşi maya ile 12 saat fırında kalarak yapılır. Üç ay boyunca tazeliğini korur ve sağlığa faydalıdır. Tamamen organik bir ekmektir” dedi.

Bir önceki yazımız olan Bulancak Belediyesi’nin kültür evi büyük ilgi gördü başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri